Příprava podkladu pod lícové pásky

Pokud přemýšlíte o fasádě z obkladových pásků nebo již máte obkladové pásky vybrané a nakoupené a nyní je chcete aplikovat, jste na správném místě. Cihlové obkladové pásky lze lepit snad na všechny druhy materiálů a systémů. Je však nutné dodržet určité technologické postupy.

Všechny podklady musí být před lepením správně vysušeny, mít vhodnou nosnost, stálou a stejnorodou strukturu, být rovné, čisté, suché a očištěné od prachu. Podklad musí být pevný a soudržný. Také je nutné používat správné flexibilní lepidlo a spárovací hmoty. V praxi rozlišujeme dva druhy podkladů:

 

1) Lepení obkladových pásků přímo na obvodové zdivo

Lepení obkladových pásků přímo na obvodové zdivo (bez použití zateplovacího systému) představuje nejjednodušší variantu použití tohoto materiálu. 

zateplovací systém s použitím obkladového pásku

 

Nosnou stěnu stačí pouze omítnout vyrovnávací jádrovou omítkou nebo stěrkou z lepidla (v případě nosné konstrukce z materiálu Ytong doporučujeme použít perlinku). Po dostatečném vyzrání doporučujeme ještě před samotným lepením pásků celou plochu napenetrovat. Tím je podklad připraven. Pro lepení obkladových pásků přímo na obvodové zdivo nedoporučujeme použití lehčených či zateplených omítek a to z důvodu jejich nízké pevnosti. Hmotnost obkladových pásků je 20 - 50 kg/m2 dle použitého typu.

 2) Lepení obkladových pásků na zateplovací systém

Naši zákazníci se často ptají, jestli je možné použít cihlové obklady na zateplenou fasádu polystyrenem či minerální vlnou. 

Díky nízké váze a skvělým paropropustným vlastnostem lícových cihel a obkladových pásků je tato varianta možná.

Kontaktní zateplovací systém v kombinaci s obkladovými pásky lze aplikovat na novostavby, ale také při rekonstrukci staršího rodinného domu. Při dodržení správného technologického postupu je možné tuto variantu použít i u dřevostaveb.

Z čeho se zateplovací systém skládá?

Složení zateplovacího systému

 

 

Jedná se o tzv. systém ETICS (External Thermal Insulation Composite System) – vnější tepelněizolační kompozitní systém – kontaktně montované souvrství, jehož účelem je zvýšení tepelněizolační funkce obvodového pláště budovy zvenku.

Použití obkladových pásků na fasádě má nesporné výhody. Povrchová úprava cihlovými pásky má proti klasickým povrchovým úpravám vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům, bezúdržbovost, dlouhou životnost a má samočistící schopnost. Proto takovýto systém nevyžaduje žádnou údržbu a významně prodlužuje životnost celé fasády. Stavba získá velmi elegantní, nenapodobitelný vzhled. Tuto variantu můžeme tedy určitě doporučit. Je však nutné dodržovat určité zásady a certifikované technologické postupy pro toto řešení.

Kontaktní zateplovací systém s povrchovou úpravou s obkladovými pásky lze aplikovat na novostavby, ale také při rekonstrukci staršího rodinného domu. Při dodržení správného technologického postupu je možné tuto variantu použít i u dřevostaveb.

Proč je zateplení tolik oblíbené?

Hlavní přednosti zateplení polystyrenem:

  • Vyšší tepelná ochrana budovy,
  • zlepšení tepelné pohody v interiéru,
  • nižší spotřeba energie na vytápění,
  • výborné mechanické vlastnosti,
  • prodloužení životnosti a zvýšení hodnoty domu (lepší energetický štítek).

Jaký izolant zvolit?

Mezi dlouhodobě osvědčený materiál ve stavebnictví patří jednoznačně pěnový polystyren (EPS) nebo desky z minerální vlny. Pro použítí pod obkladové pásky je nutné použív vatu s kolmou orientací vlákna.

Pro zateplení fasády se nejčastěji používá pěnový polystyren EPS 70F nebo 100F.
Vstupní surovinou pro pěnový polystyren je tzv. zpěnovatělý polystyren ve formě perlí nebo granulí. V první fázi výroby zvětší perle svůj objem na dvaceti až padesáti násobek působením syté vodní páry. Poté se perle meziuskladňují v provzdušňovacích silech.Na závěr dochází k tvarování perel ve formách.

Při výrobě minerální vlny je základní vstupní surovina čedič, struska a diabas. V kupolové peci jsou při vysokých teplotách taveny vstupní suroviny, výstupem z pece je roztavená láva, která natéká na rozvlákňovací stroje. Do tekuté hmoty se přidávají pojiva a impregnační oleje, které zajistí vyšší stabilitu a odolnost vláken proti vodě. V procesu rozvlákňování vzniká jemné vlákno z roztaveného materiálu, které je v tenkých vrstvách usazováno na pás sběrné komory. Vlna se pomocí kyvného systému vrství, přičemž množství uložené vlny koresponduje s finálními vlastnostmi materiálu. V tvrdící komoře pak dochází k vytvrzení materiálu. Soustavou podélných, příčných a dělících pil je materiál formátován do finálních rozměrů ve tvaru desek či lamel. Odpadní materiál je zpětně zpracováván v procesu recyklace.

Instalace zateplovacího systému

1. Upevnění zakládací lišty

Pro montáž se doporučuje použít soklové hliníkové lišty tloušťky minimálně 0,8 mm. Rozměry profilu soklové lišty musí odpovídat tloušťce desek tepelné izolace. Soklová lišta se kotví do podkladu pomocí zatloukacích hmoždinek. Hmoždinky jsou od sebe vzdáleny podle profilu lišty (tloušťka izolantu) a typu podkladu 300–500 mm. Nerovnosti podkladu lze kompenzovat vkládáním vymezovacích podložek pod lištu v místě kotvení hmoždinkou. K podélnému napojení lišt se používají plastové spojky. Je zakázáno napojovat soklovou lištu na nároží nebo v koutech. Pokud je niveleta soklové lišty pod úrovní funkční hydroizolace, je nutno přijmout vhodné konstrukční opatření k zamezení vnikání vzlínající vlhkosti do systému.

2. lepení izolantu

K zateplení se používají tepelně izolační desky z fasádního pěnového polystyrenu nebo fasádní desky z minerální vlny, v daném případě s kolmou orientací vlákna. K lepení izolantu použijeme tenkovrstvou cementovou maltu (lepidlo), kterou připravíme podle návodu na obalu. Vlivem vlastní hmotnosti obkladových pásků na líci ETICS, doporučujeme ve všech případech celoplošné lepení izolantu. Desky klademe na suchý penetrovaný podklad od soklové lišty vzestupně na vazbu v ploše i na nárožích. Je-li systém ETICS v kontaktu s terénem, a nebo méně než 200 mm nad přilehlým terénem, je nutno použít tepelněizolačních desek se sníženou nasákavostí (Perimetr, extrudovaný polystyren). Desky se lepí na těsný sraz. Spotřeba lepící malty pro lepení desek je 3–6 kg suché směsi na 1 m2 podle drsnosti a rovinnosti podkladu. Nalepené desky z minerálních vláken by neměly zůstat bez ochrany vůči srážkové vodě.

3. kotvení desek

Izolační desky přikotvíme talířovými hmoždinkami např. fischer Termoz CS s kovovým šroubovacím trnem, které zajistí přenos sil od sání a tlaku větru. Minimální počet talířových hmoždinek nesmí klesnout pod 6 ks/m2. Přesný typ, délku talířových hmoždinek a kotevní schéma je nutné navrhnout dle vstupních údajů, jako je: typ použitého izolantu, výšky objektu, typ nosného podkladu atd. Kovový trn v talířových hmoždinkách se používá z důvodu odolnosti při požáru a též z důvodu mnohem lepších mechanických vlastností, než v případě plastového trnu.

4. zapracování perlinky

K vytvoření základní vrstvy použijeme tenkovrstvou cementovou maltu a sklovláknitou výztužnou tkaninu. Při použití cihelných pásků na zateplovací systém používáme silnější sklotextilní tkaniny s vyšší gramáží. Tato tkanina je „pancéřová“, to znamená, že časem nedochází k vytažení a uvolnění tkaniny.
Základní vrstvu provádíme nanášením tenkovrstvé malty na suché a čisté izolační desky. Nejprve maltu rozetřeme rovnou stranou hladítka s důkladným zatřením do podkladu (důležité pro zajištění potřebné přídržnosti) a následně zajistíme rovnoměrné plošné množství malty zubovou stěrkou (obvykle se zubem 10 x 10 nebo 12 x 12 mm). Základní vrstva se vyztužuje vtlačením tkaniny ze skelných vláken do nanesené stěrkové hmoty v celé ploše až k okrajům. Výztužná tkanina musí být uložena bez záhybů a řádně vypnuta. Tkanina se vkládá obvykle shora dolů, přesah pásů na stycích musí být nejméně 100 mm.

5. dodatečné kotvení hmoždinkami

Jelikož je hmotnost obkladových pásků větší, než 25 kg/m2, je nutné přenos tohoto svislého zatížení zajistit dalším kotevním prvkem a tím je rámová hmoždinka fischer SXR nebo SXRL s rozšiřujícím talířkem (kotvíme skrz sklovláknitou tkaninu do čerstvé malty). Návrh konkrétního typu, počtu a rozmístění hmoždinek vyplyne ze statického výpočtu. Kotvení provádíme do čerstvé malty. Dodržením tohoto návodu máte připravené podklad pro lepení obkladových pásků.

Montáž obkladů

Po dokončení instalace zateplovacího systému přichází na řadu montáž obkladových pásků.

Lepení obkladových pásků

Obklady se lepí kvalitním flexibilním lepidlem, do kterého se nesmí přidávat žádné další příměsi. Lepidlo se nanáší na stěnu a zároveň i na každý jednotlivý pásek pro správné přilnutí obou ploch. Po nalepení všech částí je nutné nechat lepidlo důkladně zavadnout.

Lepení pásků

Spárování cihlového obkladu

Spárování obkladových pásků se provádí mokrou nebo suchou metodou. Při mokré metodě se používá spárovací pytlík. Při suché metodě se spárovací hmota aplikuje pomocí lopatky a spárovačky. U obou metod je nutné pak nechat spárovací hmotu zavadnout, poté se spára dá dotvarovat. Na závěr se celá plocha dočistí smetáčkem.

Spárování pásků 

 

 

Jelikož je nyní na trhnu mnoho materiálů a systémů (dřevostavby, zděné RD z Ytongu, pálené cihly, Veloxu....) a na každý typ materiálu je jiný postup, jak správně ukotvit zateplovací systém, nabízíme vám bezplatnou konzultaci a poradenství. Přijďte nás navštívit do naší vzorkovny na adrese 28. října 2283/5 v Plzni nebo můžeme přijet k vám domů či na stavbu. 

Kudy k nám

WEST BRICK - lícové zdivo s.r.o.
28.října 2283/5
301 00 Plzeň

 

Naše priorita není jen prodat obkladové pásky. Chceme vám nabídnout kompletní dodávku obkladových pásků včetně jejich montáže a to včetně realizace certifikovaného zateplovacího systému. Jelikož mají obkladové pásky větší hmotnost než klasická omítka, je třeba podklad správně připravit a také použít certifikované materiály jako jsou např.: sklotextilní pancéřová tkanina a také kotvy s ocelovým šroubovacím trnem. Jejich délka je závislá na tloušťce izolace a na druhu obvodového zdiva (beton, cihly děrované, cihly plné, porobeton...)

Nezávazná poptávka

Pokud zadáte celé jméno budeme rádi.

Na tento mail Vám zašleme případnou nabídku a kopii Vaší poptávky.
Pokud preferujete telefonní kontakt, uveďte to prosím v poptávce společně s časem kdy Vám nejlépe volat.