Lícové zdivo

Lícové zdivo

Lícové zdivo též nazýváme režné zdivo, lícové cihly, lícovky nebo klinkery. Jedná se o pálený výrobek z přírodních materiálů jako jsou různé druhy cihlářských hlín, písků a dalších přísad.

 

Výhody použití lícových cihel:

* vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům
* přírodní a ekologický materiál
* originální a nadčasový vzhled
* mrazuvzdornost
* minimální náklady na údržbu
* zachování maximální paropropustnosti fasády 
* široký výběr barev, typů a rozměrů
* dlouholetá životnost

Lícové cihly se dělí podle fyzikálních vlastností a podle způsobu výroby na cihly ražené, cihly tažené a cihly Klinker.

 

 

 

Lícové cihly ražené se vyrábějí, tak jak jejich název napovídá, ražením hlíny do formy. Ta se předem vysype pískem. Ten zamezí přilepení hlíny na stěnu formy a vytvoří na cihle její typickou zvrásněnou strukturu. Takto vznikají originální a jedinečné kusy, které nikdy nejsou totožné a svým vzhledem a texturou připomínají ručně dělané cihly. U těchto cihel bývají větší odchylky v rozměrech než u tažených cihel, což ale určitě není na závadu. Ocení to zákazníci, kteří požadují cihly s rustikálním vzhledem. Cihly se po vyjmutí z forem suší a následně vypalují ve speciálních pecích při teplotě cca 1100°C. Teplota, stejně jako speciální písky na povrchu hlíny, pak mají vliv na konečnou barvu produktu. Lícové cihly ražené mají čtyři pohledové strany a jsou vždy plné. Některé mohou mít žlábek od razidla, který se při pokládce dává nahoru. Nasákavost těchto cihel je až do 18% a pevnost v tlaku cca 20 MPa. Zároveň ale mají vysokou mrazuvzdornost, což je dáno tím, že při výrobě není v cihle velké vnitřní pnutí a tím jsou odolné vůči teplotním výkyvům. Větší pórovitost pak umožní jednodušší odpaření vody.

 

Lícové cihly tažené se vyrábí tažením cihlářské hlíny z vakuového šnekového lisu a řezáním na jednotlivé díly v požadovaném formátu. Právě tímto způsobem výroby získávají přesnější a pravidelnější tvary než cihly ražené. Následuje sušení a vypalování v peci při teplotě kolem 1100°C. Vzhledem k jejich výrobě mají tažené lícové cihly větší pevnost v tlaku než cihly ražené (nad 25MPa) a nasákavost je zhruba do 13%. Jejich povrch je buď hladký anebo strukturovaný, který se docílí pomocí válečku. Navíc může být povrch ještě pískovaný. Jsou k dostání většinou děrované, někdy mohou být i plné. Mají tři pohledové strany, dvě krátké a jednu dlouhou.

 

Klinker cihly se vyrábějí také metodou tažení. Aby získaly své důležité fyzikální vlastnosti, jako nasákavost do 6% a vysokou pevnost v tlaku min. 35MPa, je ve šnekovém lisu použit vyšší tlak a pálí se při větší teplotě až 1200°C. Vyrábí se děrované nebo plné. Poznáme je také podle typického zvonivého zvuku, který vydávají při ťuknutí dvou cihel o sebe. Odtud také získaly svůj český název – zvonivky. Cihly Klinker mají tři pohledové strany a jednu technologickou. Jejich povrch je většinou hladký nebo jen mírně strukturovaný, kvůli zachování minimální nasákavosti.

 

 

Srdečně Vás zveme do naší vzorkovny na náměstí Generála Píky 2025/1 v Plzni, kde si můžete vybrat z naší široké nabídky.

Kudy k nám:

WEST BRICK - lícové zdivo s.r.o.
náměstí Generála Píky 2025/1
326 00 Plzeň

 
 
 

Nezávazná poptávka

Pokud zadáte celé jméno budeme rádi.

Na tento mail Vám zašleme případnou nabídku a kopii Vaší poptávky.
Pokud preferujete telefonní kontakt, uveďte to prosím v poptávce společně s časem kdy Vám nejlépe volat.

Aktuálně
Proč si vybrat lícové cihly a pásky West Brick?
 • moderní a originální vzhled
 • dlouholetá životnost
 • bezúdržbovost
 • stálobarevnost
 • mrazuvzdornost
 • odolnost vůči povětrnostním vlivům
 • přírodní, ekologický materiál 
 • široký sortiment
 • profesionální montáž
 • individuální přístup
 • kvalitní servis