Plánujete stavbu čelního oplocení k vašemu domu a hledáte způsob, jak ho sladit třeba s cihlovou nebo jinou fasádou? Jednou z estetických a zároveň odolných variant je oplocení z lícového zdiva. V tomto článku Vám dáme praktické tipy.
Plot je víc než jen hranice vašeho pozemku – je to první věc, kterou návštěvník uvidí, a zároveň spolehlivá ochrana vašeho soukromí.
Cihlový plot, který nejen chrání, reprezentuje, ale i vydrží desetiletí a zaujme na první pohled. Cihla totiž nikdy nevyjde z módy. Na stavbu cihlového plotu můžeme použít lícové cihly, ale můžeme starý nebo nový plot obložit z cihlových obkladových pásků

Jak postavit čelní oplocení z cihlových obkladových pásků
Proč právě cihlové pásky?
- Použití na nový plot nebo při rekonstrukci plotu, aby mohl ladit s domem, zejména pokud má cihlovou fasádu.
- Jednoduší řešení
- Cihlové pásky jsou mrazuvzdorné, trvanlivé a stálobarevné.
- Snadná údržba a dlouhá životnost.
Prvním krokem k pevné konstrukci jsou základy plotu. Začněte důkladným vytyčením trasy oplocení a následně přistupte k výkopu základů. Hloubka výkopu by měla být ideálně 80 cm, tedy pod nezámrznou hloubku. Po vyhloubení výkopu následuje betonáž základů. Před dalším postupem je nutné připravit chráničky a prostupy pro veškerou kabeláž, například pro zvonek, elektrické zámky nebo čidla pro automatickou bránu. Kabely je potřeba umístit ještě před betonáží, aby vše bylo bezpečně zakryté a připravené pro napojení. Ve většině případech se jako nosná konstrukce pro obklad volí ztracené bednění, které po vybetonování tvoří pevný základ pro další vrstvy. Aby se zabránilo pronikání vlhkosti do obkladového materiálu, je potřeba konstrukci opatřit hydroizolační stěrkou. Na takto připravený podklad se mohou již lepit cihlové obkladové pásky, přičemž je potřeba ještě si pečlivě rozměřit rozestupy tak, aby byly spáry rovnoměrné a výsledek působil přirozeně. Obkladové pásky se lepí na flexibilní lepidlo třídy C2TES1, které je vhodné pro venkovní použití. Po dokončení lepení je na řadě spárování, jsou dvě metody spárování. Jedna ze dvou variant je suchá metoda, při které se směs vtlačuje mezi pásky pomocí spárovacího nástroje. Po mírné zatvrdnutí se spáry proškrábnou dřevěným hranolkem a celý povrch se důkladně očistí smetáčkem.


Ukázky plotů z obkladových pásků
Jak postavit krásný a odolný plot z lícových cihel
Plot z lícových cihel je elegantní, trvanlivý a téměř bezúdržbový. Hodí se k moderním i tradičním domům a působí mnohem reprezentativněji než klasický betonový plot. Zde je podrobný návod jak na to – krok za krokem.

Proč zvolit lícové cihly na stavbu plotu?
- Dlouhá životnost
- Estetika a reprezentativní vzhled
- Minimální údržba
- Odolnost proti mrazu a vodě
- Přirozené stárnutí



Každá kvalitní stavba začíná plánem, určete si rozmístění sloupků a polí, výšku tvar plotu. Základy se kopou do nezámrzné hloubky (cca 80–100 cm), šířka alespoň 30–40 cm. Do základů patří armatura a beton třídy min. C20/25. Beton je dobrý nechat vyzrát cca týden. K výstavbě plotu používejte výhradně mrazuvzdorné lícové cihly – ideálně od ověřených výrobců. Malty musí být určené pro lícové zdivo, aby se předešlo l vytváření výkvětů a prosakování vody. Myslete i na dilatační spáry (každých 6–8 m) a zakončete plot kvalitními krycími deskami s odkapem. Ukončení podezdívky a sloupů může být i pomocí lícových cihel položených tzv. “na kant”
Začněte stavbou sloupků, které tvoří nosnou konstrukci. Výplň mezi sloupky zděte přesně, s rovnými spárami (10-12 mm). DO některých řad je dobré vkládat nerezovou výztuž, hlavně u delších polí. Pro zdění lícových cihel se používá jednokroková zdící a spárovací malta, které je na současné zdění i spárování. Není tedy nutné plot ještě spárovat. Zdící a spárovací malta by měla ladit s odstínem vybraných cihel. Výsledné spáry musí být rovnoměrné, ideálně mírně zahloubené – nejen kvůli vzhledu, ale i kvůli ochraně proti vodě.