Nejdůležitější informace, historie a rozměr cihly

Cihla patří mezi nejstarší stavební prvky, který se využívá v různých formách tisíce let. Nejstarší formou cihel jsou tzv. vepřovice – sušené cihly s příměsí pilin nebo slámy. Vepřovice mají za sebou přes 10 tisíc let používání, u nás jejich zapojení do stavebního procesu probíhalo až do 20. století.

Postupně vepřovici nahradily modernější materiály – nejdříve plná cihla, později broušené duté cihly či, pórobetonové a vápenopískové cihly apod.

Cihla plná pálená - CPP

Pálená cihla se vyrábí z cihlářské hlíny, která se po nařezání vysouší 2-3 dny v sušárně na vlhkost do 2 %. Následně se cihla dostává do vypalovací pece, kde stráví v teplotě mezi 700 a 1000 °C jeden až dva dny. Po vypálení jsou cihly roztříděny, v některých případech se ještě povrchově upravují (impregnace, glazura).

Z plných cihel se nejčastěji staví nosné stěny (300 nebo 450 mm) a příčky (75 nebo 150 mm). U starších staveb bývají ve spodní části budovy stěny mnohdy výrazně silnější.

Rozměry cihly PP a hlavní vlastnosti

Cihla má rozměr 290 x 140 x 56 mm, skladebný rozměr (s omítkou a maltou) je 300 x 150 x 75 mm. Cihly se skládají na vazbu, která zajišťuje stabilitu konstrukce.

Skutečné rozměry 290 × 140 × 65 mm
 Konstrukční rozměr (s omítkou a maltou)  300 × 150 × 75 mm
 Hmotnost  4,7 kg/ks
 Objemová hmotnost  1900 kg/m³
 Pevnost v tlaku  15–80 MPa
 Nasákavost  15%

Další formy klasické cihly

Kromě celých cihel se používají také v různých odvozených rozměrech. Jsou to:

  • „devítka“ – 3/4 cihly = 9" – také „tříčtvrtka“
  • „půlka “ – 1/2 cihly
  • „kvantlík“ – 1/4 cihly – také „čtvrtka“
  • „pásek“ – 1/2 cihly rozpůlené po délce

Vlastnosti pálených cihel

Pálená cihla v současném stavebnictví nedosahuje tak dobrých vlastností jako u moderních materiálů, i přesto má stále své využití – na chatách, chalupách, při rekonstrucích apod.

  • modulový formát
  • estetický vzhled
  • dobře akumuluje teplo
  • dobrá pevnost
  • ekologické řešení – přírodní materiál
  • dobře izoluje zvuk
  • vysoká požární odolnost

Bude vás zajímat: Jak vrtat do zdi?

Další druhy cihel

NF – Normalformat

Normalformat je mezinárodně standardizovaná jednotka pro děrované cihly, které se využívají ve střední a východní Evropě. Rozměr NF je 250 x 120 x 65 mm.

WF – Waalformat

Waalformat je mezinárodně standardizovaná jednotka pro lícové cihly. Tento typ cihel se používá nejčastěji v západní a severní Evropě, ale je oblíbený také v České republice. Rozměry WF jsou 210 x 100 x 50 mm.

Lícové cihly ražené

Ražené cihly se vyrábí oproti klasické CPP ražením hlíny do speciálních forem. Cihla má díky tomu ze všech 4 stran vzor, který vynikne v každém interiéru. Z lícovek nejčastěji realizujeme oplocení, komíny, krby, ale také interiérové zídky. Nasákavost ražené lícovky je do 18 %.

Cihly klinker

Klinkery mají nasákavost do 6 % a jsou vyráběny strojově. Tři strany jsou pohledové, 1 je pak hladká. Klinkery se používají v interiéru, ale díky svým vlastnostem je nejčastěji najdeme u fasád nebo oplocení či komínů.


Prohlédněte si naší nabídku lícových cihel nebo klinker cihel.


Přečtěte si také: