Pokládka cihlové dlažby

Rádi byste vkusně vyřešili pochozí či pojezdové plochy v okolí domu? Hledáte originální způsob propojení jednotlivých zón zahrady? Požadujete, aby zvolená dlažba byla pokud možno bezúdržbová?

Pokládka cihelné dlažby

Velmi efektním řešením při současném požadavku vysoké kvality může být volba cihlové dlažby. Aby byla dlažba nejen krásná, ale i praktická a bezúdržbová, je nutné provést i kvalitní pokládku dlažby. Cihlovou dlažbu můžeme položit dvěma způsoby.

Kladení do štěrkového lože

Podloží dlážděných ploch se různí podle jejich předpokládaného zatížení. Na zahradních cestách, po nichž se nejezdí, stačí na vodopropustných zeminách asi 50 mm silné štěrkové lože, které se provede přímo na rostlou zeminu, aby se dešťová voda rychleji vsakovala.Na ní přijde asi 30 až 50 mm vrstva jemného štěrku, na kterou se pokládají cihly.

Pro plochy, po nichž se jezdí, jako u garáží, příjezdů a dvorů, musí být vrstva štěrku, která současně působí jako ochrana proti mrazu, zhotovena v tloušťce asi 500 mm. Na štěrk opět přijde jemné štěrkové lože tloušťky 30 až 50 mm, do kterého se ukládají cihly. Každou jednotlivou vrstvu je třeba nejprve zhutnit vibrační deskou.

příprava podkladu

vibrační deska

Nejvrchnější vrstvu tvoří jemný štěrk, do kterého se klade samotná dlažba. Lze použít drcené kamenivo frakce 2 až 4 mm nebo písek frakce 0 až 7 mm. Tuto vrstvu je třeba rozhrnout a urovnat stahovací latí v pásech mezi dřevěnými hranoly. Šířka pásů resp. vzdálenost dřevěných hranolů by měla být přizpůsobená možnostem pracovního záběru tak, aby se na urovnanou pískovou vrstvu nemuselo stoupat. 

Kladení dlaždic probíhá tak, aby se nemuselo stoupat na vyrovnané štěrkové lože. Samotná dlažba se klade také v  pásech. Kladení dlažby začíná uložením a urovnáním prvních dvou dlaždic, které tvoří okraj pásu. Při kladení do pískového lože jsou mezery široké 4 - 8 mm. Jednotlivé cihly se urovnávají gumovou paličkou.

nejvrchnější vrstva -jemný štěrk

kladení cihlové dlažby

Po uložení dlažby v příslušném pásu následuje vyspárování čistým křemičitým pískem frakce 0 až 2 mm. Spárování každého pásu hned po uložení je nutné pro zamezení nežádoucího posunutí již položených dlaždic. 

Kompletně uložená a vyspárovaná plocha se na závěr zamete a zhutní vhodným deskovým vibrátorem opatřeným gumovou deskou tak, aby nedošlo k poškození povrchu anebo hran jednotlivých dlaždic.

spárování křemičitým pískem

hutnění vibrační deskou opatřenou gumovou podložkou

Kladení do maltového lože

V případě, že cihelnou dlažbu klademe na betonovou podkladní desku, ukládáme cihly vždy do maltového lože. Pro kladení do maltového lože jsou nejvhodnější hotové směsi s příměsí trasu a na vyplňování spár pak speciální spárovací malty pro dlažby z cihel. 

Před nanesením maltového lože o tl. cca 20 mm je nutné nejprve betonový podklad řádně napenetrovat nebo alespoň navlhčit. 

rozmíchání hotové maltové směsi na bázi trasu

penetrace podkladu

Při rovném a správně vyspádovaném podkladu je možné klást dlažbu do tenkovrstvé lepicí malty. Lepicí maltu naneseme větší ozubenou stěrkou. Lehkým poklepáním gumovým kladivem se cihly směrově a výškově urovnají. Jako pomůcku pro rovné kladení je možné použít hliníkový úhelník a nebo šňůru s příchytkami.

kladení dlažby do tenkovrstvé lepicí malty

Klinker dlažbu spárujeme až po několika dnech, když je podklad dostatečně pevný. Podle povrchu použité cihlové dlažby zvolíme způsob spárování. U hladkého povrchu se řídká spárovací malta rozlije na celou plochu a gumovou stěrkou se vtírá do spár. Tento postup je nutné opakovat, dokud nejsou spáry dokonale vyplněny maltou.

Při spárování je nutné dbát na směr pohybu stěrky, který by měl být šikmo na směr spár.

spárovaní cihelné dlažby

Odstranění cementového povlaku

Po zatuhnutí spárovací malty se dlažba vyčistí nejprve nasucho a  následně mokrou houbou. Při čištění je třeba dbát na to, aby se čerstvá malta nevymývala ze spár. vodou. Cihelnou dlažbu je možné čistit i strojně. Konečné očistění speciálním přípravkem na odstranění cementového povlaku provedeme asi po dvou dnech, aby malta měla dostatek času na vytvrdnutí.

Nejběžnějším čisticím přípravkem je roztok kyseliny solné, popř. kyseliny octové (33 %) v poměru 1:30 max. 1:10, podle stupně znečistění. Na závěr se dlažba opláchne čistou vodou.

POZOR: Uvedený postup spárování není vhodný pro dlažbu s drsným povrchem, tu spárujeme nanesením speciálních spárovacích malt přímo do jednotlivých spár, bez znečistění okolní dlažby. Pečlivost se při tomto způsobu spárování obzvlášť vyplatí, protože dodatečné odstranění malty z drsného povrchu cihel je v podstatě nemožné.

  


Prohlédněte si naší nabídku cihlových dlažeb

 

 

Nezávazná poptávka

Pokud zadáte celé jméno budeme rádi.

Na tento mail Vám zašleme případnou nabídku a kopii Vaší poptávky.
Pokud preferujete telefonní kontakt, uveďte to prosím v poptávce společně s časem kdy Vám nejlépe volat.