Máte dotaz? Pište na info@westbrick.cz nebo volejte Po-Pá: 8:00-15:00 na +420 602 358 391

Inspirace

Solné výkvěty na lícovém zdivu

Bílé skvrny na plochách z lícových cihel nebo pásků patří k nejožehavějším problémům v oboru lícového zdiva.

Co je to výkvět?

Výkvětem se obecně označují světlé skvrny na povrchu. Chemicky jsou výkvěty rozpustné anorganické soli, které působením vzdušné vlhkosti přechází na nerozpustné anorganické soli. Základní podmínkou tvoření výkvětů je přítomnost vody nebo vodní páry. Výkvěty se mohou vyskytnout tedy na povrchu jakéhokoliv porézního materiálu.

Většinou se rozpustné soli dostanou transportem ze sousedního materiálu na povrch. O množství vytvořeného výkvětu rozhoduje hutnost materiálu, na kterém se výkvět tvoří. Více se tvoří na porézních materiálech (beton, cihla…).

Výkvěty se nejvíce tvoří na materiálech, které samotné jsou zdrojem rozpustných solí, což jsou cementové výrobkyZdrojem je portlandský slínek, který je v menší nebo větší míře obsažen ve všech cementech a maltách. Vytvoření výkvětů je tedy možné na jakémkoliv porézním materiálu, takže i na betonu i keramice.

Výkvěty na lícovém zdivu

Každý však na první pohled vyvodí, že je vada na straně cihel či pásků – ať už jsou na plotě, komíně, fasádě nebo opěrných zídkách. V tomto případě je na vině především vlhkost. Čím více je místo vystavené nepřízni počasí a vlhkosti, tím větší existuje možnost, že se výkvět objeví. Samozřejmě také platí, že může být příčina výkvětu neodbornou montáží a porušením technologických postupů.

Pokud není výkvět otázkou pouze vlhkosti, ale je problém v materiálu, poznáte to spolehlivě už na paletě před samotnou instalací = výkvět je již na cihlách před samotnou aplikací.

Proč vápenné výkvěty vznikají?

U plotů a komínů výkvěty vznikají především proto, že nejsou dostatečně izolovány nejen odspodu (asfaltový pás) ale i shora, jako ochrana před deštěm. Zakrytí sloupků nebo komínu betonovou deskou nestačí, protože beton při dešti prosákne a vlhkost vzlíná i do cihel a pásků. 

V betonu je cement, který obsahuje slínek, tedy přírodní zdroj vápna. Ten se rozpustí, vzlínavostí se dostane na povrch a po odpaření zůstane vápenný závoj. Pro ideální odizolování lze doporučit spíše stříšky a tvarovky na sloupky a sokly např. z cihel Klinker (nasákavost pod 6 %) nebo keramické krycí prvky z jemné keramiky (s nasákavostí pod 2 %). Při použití betonových prvků je třeba použít pod hlavici hydroizolaci. 

Voda z betonu

Další chybou při stavbě plotů je „vylévání“ sloupků řídkým betonem – „aby to tam zateklo“. Voda z betonu pak nemá jinou možnost, než vyvzlínat cihlou a odpařit se z jejího povrchu. To samozřejmě zanechá stopy po soli.

Výkvěty na fasádě

fasády se výkvěty vytvářejí zejména při nedodržení technologického postupu:

  • při nezakrývání nedokončené fasády,
  • po odpaření technologické vody, při použití znečištěné vody,
  • při zatékání vody za obklad z lícových cihel,
  • při použití mokré fasádní izolace atd. 

Důvodů je spousta a jejich původ vyžaduje individuální zkoumání.

Na opěrných zídkách bývá na vině opět chybějící hydroizolace. Nejen odspodu, ale i mezi cihlou a přihrnutou zeminou.

Odstranění výkvětů na lícovém zdivu a obkladech

Možnosti odstranění výkvětů jsou především:

  • nechat na čas lícové zdivo opršet – déšť je slabá kyselina a dokáže jemné výkvěty za pár měsíců očistit. A zadarmo.
  • použít na vyčištění ocet nebo slabší roztok kyseliny solné (u kyseliny je účinnost vyšší, je zde riziko zanechání zažloutlých fleků)
  • pokud je výkvět silnější nebo se ho chcete zbavit s jistotou navždy, doporučujeme odbornou firmu, která se tímto čištěním a následnou impregnací zabývá

Pokud vám nějaký dodavatel tvrdí, že lícové cihly a pásky (hlavně ty od něho) nekvetou, tak to s vámi nehraje fér hru. Každý cihlový střep je porézní, přírodní, materiál a výkvět se z jakéhokoliv důvodu může objevit i na něm. I v cihlové surovině se mohou objevit drobná ložiska přírodního vápna.

Prohlédněte si produkty na vlastní oči

na vzorkovně v Plzni

Související články